Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 30cm
Tramontina Stainless Steel Triple Base Frying Pan 30cm - Frying Pans
Availability: 15/06/2026
300(Ø)mm. Stainless Steel. Induction compatible.
£49.49 Original price was: £49.49.£47.02Current price is: £47.02. ex VAT
We are £2.47 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
The Tramontina 30cm stainless steel frying pan offers durability and increased cooking performance at an affordable price. The triple layer base, which comprises a sandwich of stainless steel, aluminium, then stainless steel, ensures even heat distribution and more efficient cooking.
The comfortable stainless steel handle features a handy hanging hole, and the pan can also be used in the oven up to 260°C which is great for finishing off gratin dishes or keeping food warm. The Tramontina pan is also easy to clean and is dishwasher safe.
- Triple layer base (stainless steel, aluminium, then stainless steel) provides an even heat distribution for more efficient cooking
- Comfortable stainless steel handle with handy hanging hole
- Suitable for all hob types including induction, gas, and electric. Oven proof up to 260°C
- Made in Brazil
- Easy-clean design -just water, soap, and a soft sponge. Also dishwasher safe
Additional information
| Capacity | 2.9Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 80(H) x 300(Ø)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Supplier Reference | 62635300 |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 1.38kg |
| Brand | Tramontina |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 7891116029251 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 520 |
| Product Diameter | 300 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 80 |
| Ovenproof | Yes |
| Capacity (ml) | 2.9 |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 315 |
| Operating Temperature Range | 260 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.49 kg |
Related products
-
De Buyer Mineral B Black Iron Induction Frying Pan 280mm
De BuyerSKU: DN899Availability: 15/06/2026£64.99Original price was: £64.99.£63.04Current price is: £63.04. ex VAT -
De Buyer Chocinduction Non Stick Cast Aluminium Induction Frying Pan 200mm
De BuyerSKU: DN890Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£103.82 ex VAT -
Vogue Non Stick Teflon Aluminium Frying Pan with Red Handle 240mm
SKU: CK964Availability: Discontinued -
Vogue Tri Wall Copper Frying Pan 240mm
VogueSKU: CM679Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£57.99Original price was: £57.99.£56.25Current price is: £56.25. ex VAT






