Availability: 2 days
Twin tank. 3.12kW Single phase hardwired. Capacity: 2x 7Ltr
Original price was: £1,857.99.£1,572.05Current price is: £1,572.05. ex VAT
We are £23.94 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/05/26
Description
Powerful Swiss-made twin-tank countertop fryer designed for reliability and performance.
- Front mounted drain valves for easy cleaning
- Strong stainless steel construction
- Lifetime tank guarantee
- Swiss designed and manufactured
- Simple dial temperature controls
Additional information
| Capacity | 7Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 420(H) x 560(W) x 415(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 3 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 17kg |
| Brand | Valentine |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Commercial Fryers |
| Section | All Fryers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Steel |
| Product Depth | 415 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 420 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Tanks | 2 |
| Number Of Baskets | 2 |
| Capacity (ml) | 7 |
| Taps | Yes |
| Product Type | Countertop Fryers |
| Wattage | 3.12kW |
| Width (mm) | 560 |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |

