Home / Shop / Kitchen / Kitchen Equipment / Pots & Pans / Frying Pans / Vogue Aluminium Non-stick Teflon Platinum Plus Frying Pan 20cm
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
200(Ø)mm. 800ml. Aluminium
£15.09 Original price was: £15.09.£14.34Current price is: £14.34. ex VAT
We are £0.75 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
Manufactured from the finest quality materials with a serious non-stick coating! Ideal for professional use.
- Teflon Platinum Plus non-stick coating
- Durable aluminium construction ensures long-lasting use
- Capacity: approx. 800ml
- Suitable for all hob types, including induction
- Strong riveted handle with handy hanging hook for easy storage
- Hand wash only
Additional information
| Capacity | 800ml |
|---|---|
| Dimensions | 35(H) x 200(Ø)mm |
| Material | Aluminium |
| Product Weight | 600g |
| Brand | Vogue |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Frying Pans |
| Barcode (EAN) | 5050984770371 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 368 |
| Product Diameter | 200 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Height (mm) | 35 |
| Induction | Induction Ready |
| Product Tags | S341 |
| Non Stick | Yes |
| Capacity (ml) | 0.8 |
| Product Type | Frying Pans |
| Width (mm) | 204 |
| Weight | 0.69 kg |
About Vogue
Whatever kitchen appliance or utensil you are looking for, there is a very good chance that Vogue offers it. We stock well in excess of 1200 Vogue products, with everything from pots and pans to serving spoons and tab grabbers. Vogue products represent the ideal balance between excellent craftsmanship and value for money.
Related products
-
-
-
Vogue Cast Aluminium Non Stick Teflon Frying Pan 260mm
VogueSKU: DC701Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery£37.49Original price was: £37.49.£35.62Current price is: £35.62. ex VAT -







