Price range: £5,173.21 through £5,969.09 ex VAT
Description
Compact. Effective. Reliable. The Winterhalter UC-M dishwasher has an unrivalled reputation for delivering exceptional quality washing results every time.
The UC-M is uniquely configurable – able to precisely adjust washing pressure and temperature, as well chemical dosing and contact time to get hygienic cleaning no matter what was on the plate. The Winterhalter optimises every part of the washing process to reduce energy use, noise and running costs. Whether it’s being used in a restaurant, hotel or gastro pub, the Winterhalter gives you the cleaning performance you need.
What is an air gap?
An air gap is a unobstructed physical air break which prevents contaminated water flowing back into the machine. This ensures that only clean water is used to wash the contents.
What does a drain pump do?
Not all dishwashers need a drain pump. This is a handy internal or external pump which removes waste water from the dishwasher. In some circumstances, water can simply drain away using gravity. If the drain outlet is higher than the dishwasher though, you’ll need a drain pump.
What is thermal disinfection?
All professional dishwashers do a great job of cleaning plates and dishes. However, in some circumstances (such as in critical healthcare or laboratories), it’s essential that items are washed at a high temperature for a set amount of time to provide the very cleanest results. Dishwashers with thermal disinfection take slightly longer to operate, but deliver exceptional levels of hygiene control.
- Useable wash chamber height: 309mm
- Up to three programmable wash cycles
- Self-cleaning programme ensures maximum hygiene
- Advanced design helps to reduce water and energy use
- Precise detergent & rinse aid dosing optimises washes
- VarioPower technology adjusts rinse pressure to maximise performance
- Minimum requirement of 1.5 bar incoming water pressure
- Made in Germany
- Quiet mode reduces operating noise
- Intuitive Smart Touch digital control panel and display
- WRAS compliant air gap
Additional information
| Name | Winterhalter Undercounter Thermal Disinfection Dishwasher UC-M, Winterhalter Undercounter Thermal Disinfection Dishwasher UC-M-E |
|---|---|
| Dimensions | 715(H) x 600(W) x 617(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Range | 40°C to 66°C |
| Manufacturers Warranty | 3 Years |
| Product Weight | 72kg |
| Brand | Winterhalter |
| Main Category | Dishwashers & Glasswashers |
| Sub Category | Dishwashers |
| Section | Undercounter Dishwashers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 617 |
| Product dimensions | 500(W) x 500(D)mm |
| Drainage | Drain Pump |
| Power | Single or Three Phase |
| Height (mm) | 715 |
| Product Tags | commercial dishwasher, commercial warewasher |
| Product Type | Undercounter Dishwashers |
| Width (mm) | 600 |
| Operating Temperature Range | 40 °C to 66 °C |
| Delivery To Ireland | 4-5 weeks |
Documents

