Zanolli Citizen 6 Double Deck Electric Pizza Oven ACIT6MC2 - Pizza Ovens
Availability: 2-3 days
17.6kW | Three phase
Original price was: £5,857.99.£5,272.70Current price is: £5,272.70. ex VAT
We are £80.29 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
Zanolli’s range of high quality, heavy duty electric pizza ovens.
- Independent top and bottom heat controls bake both sides of your pizza evenly
- Stainless steel construction makes oven easy to clean and keep hygienic
- 400°C maximum operating temperature for powerful precision baking
- Refractory stone baking surface produces perfect bases that taste delicious
- 3 phase model also available – FC742-3PH
- Full-length door handles with spring-loaded doors for soft opening and closing
- Viewing window with internal light to easily monitor your pizza’s progress
Additional information
| Dimensions | 780(H) x 1420(W) x 1030(D)mm |
|---|---|
| Internal Dimensions | 160(H) x 1080(W) x 700(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Temperature Range | 0°C to 400°C |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 260kg |
| Brand | Zanolli |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Pizza Ovens |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 1030 |
| Number Of Fridge Doors | 2 |
| Power | Three Phase |
| Height (mm) | 780 |
| Mobility | Feet |
| Product Type | Pizza Ovens |
| Width (mm) | 1420 |
| Operating Temperature Range | 0 °C to 400 °C |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
