Availability: 8-10 weeks
Size: 260(Ø)mm / 10¼”. Pack Quantity: 6. Lifetime Edge-Chip Warranty
Original price was: £62.99.£61.10Current price is: £61.10. ex VAT
Only £10.19 per unit
We are £1.89 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 31/05/26
Description
Metallic bronze-effect crockery with an imperfect handmade-look shape.
- Covered by the Lifetime Edge-Chip Warranty
- Fully vitrified porcelain
- Finished with an unique reactive glaze
- Imperfect shape for a handmade appearance
- Matte black reactive underglaze with metallic bronze finish
- Flat base for easy, creative plating
- Stackable for simple space-saving storage
- Microwave safe for easy reheating
- Dishwasher safe for quick and easy cleaning
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 260(Ø)mm | 10¼(Ø)" |
| Material | Stoneware |
| Product Weight | 800g |
| Brand | Olympia |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Olympia Designs |
| Section | Ochre |
| Barcode (EAN) | 5050984619236 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Bronze |
| Product Diameter | 260 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 30 |
| Product Tags | 10 inch plate, 10 inch plates, ten inch plate, 10" plate, ten inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Ochre |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 260 |
| Weight | 5.44 kg |
About Olympia
The Olympia range of catering equipment offers an extensive collection of beverage dispensers, crockery, chafing sets, cutlery, glassware, service and buffet ware. With an option to suit every dining occasion, Olympia is an ideal choice for the professional catering establishment that requires hardwearing, long lasting, functional catering supplies.










