Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
30/35/40/45 & 50cm
Original price was: £43.99.£41.79Current price is: £41.79. ex VAT
We are £2.20 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 27/05/26
In stock
Description
These De Buyer pastry bags provide professional grade, reliable piping over and over again. Designed to be reusable, each bag is constructed from durable coated cotton, making them extremely strong – an essential quality when used commercially.
This pack includes five pastry bags ranging in size between 30 and 50cm. Includes string, but no hem. Watertight – hand wash only.
- Reusable piping bag, does away with single use products
- Strong coated cotton
- Watertight
- Hand wash only
Additional information
| Dimensions | 3(H) x 290(W)mm |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 130g |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Pastry & Baking Supplies |
| Sub Category | Cake Decorating |
| Section | Piping Bags |
| Barcode (EAN) | 3011244347056 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 300 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 3 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Piping Bags |
| Width (mm) | 290 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.14 kg |

