Capacity: up to 1x 15″ pizza. Single deck. Green
Original price was: £797.99.£686.54Current price is: £686.54. ex VAT
Availability: 2-3 days
We are £10.45 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 01/05/26
Description
Single deck pizza oven with thermostatically controlled ovens and Cordierite stone cooking bases for perfect pizza bases. The King Edward Colore has a small footprint and only requires a 13amp socket.
- Super quick stone-baked pizza
- Freshly cooked pizza in 180-200 seconds
- Made in the UK
- Stacking kit available
- No mess. Quick and easy to use
- Green – ideal for Vegan or Vegetarian
- Bakes up to 1 x 15″ pizza
Additional information
| Dimensions | 340(H) x 520(W) x 665(D)mm |
|---|---|
| Item Area | 381mm |
| Material | Steel |
| Temperature Range | 50°C to 350°C |
| Voltage | 220/240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 33kg |
| Brand | King Edward |
| Sub Category | Cooking Equipment |
| Section | Pizza Ovens |
| Barcode (EAN) | 718603081141 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Green |
| Secondary Colour | Green |
| Product Depth | 665 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 340 |
| Product Type | Pizza Ovens |
| Wattage | 2520W |
| Width (mm) | 520 |
| Operating Temperature Range | 50 °C to 350 °C |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 3-4 weeks |
