370W. Capacity: 13kg.
Original price was: £6,109.99.£5,222.46Current price is: £5,222.46. ex VAT
Availability: 2-3 days
We are £79.53 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
Description
Built to Hobart’s precise standards, these peelers are robust and built for continuous commercial operation with the minimum of maintenance. The unit is fitted with a powerful motor which gives maximum performance and long life with consistent results every time, according to the age and grade of the potato.
- Easy to use and clean
- Bull nose on the inside of door ensures turning of vegetables, reducing weight loss and improving peeling time
- Built in peel trap, or may be used with a peel ejector unit
- Can be used for peeling other spherical vegetables
- Made in United Kingdom
- Strong steel construction
- Easy to use manual controls
- Countertop design. Optional stand sold separately
Additional information
| Dimensions | 946(H) x 559(W) x 594(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | 370W. 15A |
| Supplier Reference | E64128M-10 |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 80kg |
| Brand | Hobart |
| Sub Category | Food Prep Machines |
| Section | Potato Rumblers |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Grey |
| Product Depth | 594 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 946 |
| Product Tags | potato rumbler |
| Product Type | Potato Peeler Machines |
| Wattage | 370 W |
| Width (mm) | 559 |
| Electrical | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
About Hobart
Hobart are widely respected throughout the world as a leading manufacturer of industry-leading commercial catering equipment. With a comprehensive product portfolio such as washing equipment, cooking machines and food prep appliances, there’s a Hobart presence in kitchens across the globe. Hobart machines have a superb reputation for quality, thanks to designs which are built to last. From their humble beginnings in 1883 to their globally-leading position today, there’s a very good reason to choose a Hobart appliance for your kitchen.
