240V
Original price was: £1,958.99.£1,432.18Current price is: £1,432.18. ex VAT
Availability: 7-10 days
Description
The HDS 5/11 U is a compact hot water pressure washer which features a 3-piston axial pump and air-cooled 2-pole electric motor. The machine allows for easy transportation and storage thanks to its low weight, compact upright design and large diameter wheels, and is small enough to be transported in a typical estate car. With simple OFF-COLD-HOT operation, the 5/11 U is the perfect machine for light-medium duty cleaning tasks where time is of the essence.
- Large wheels for unpaved surfaces and effortless transport over landings or stairs
- Fine-mesh water filter, efficiently protects high-pressure pump against contamination
- Compact design allows for space-saving storage and transport
- Spill-proof pump and fuel tank for transport lying down
- Air flow (l/h) 450
- Operating pressure (bar/MPa): 110/11
- Temperature (°C): Max 80
- Consumption fuel oil (kg/h): 2.4
- Fuel tank (Litres): 6.5
- High-pressure hose: 10 m
- Spray lance: 840 mm
Additional information
| Dimensions | 994(H) x 618(W) x 618(L)mm |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Product Weight | 61.4kg |
| Brand | Karcher |
| Sub Category | Cleaning Equipment |
| Section | Pressure Wash & Steam Cleaners |
| Barcode (EAN) | 4054278139777 |
| Product Family | Cleaning & Hygiene |
| Main Colour | Grey |
| Secondary Colour | Anthracite |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 994 |
| Length | 618 |
| Product Type | Pressure Washers |
| Width (mm) | 618 mm |
| Plug Fitted? | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents







