100(Ø)mm. Ceramic
Original price was: £7.39.£7.02Current price is: £7.02. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
Opt for culinary versatility with the Pyrex ceramic ramekin. Thanks to its small and practical size, the ramekin is ideal for preparing all kinds of eggs dishes, crèmes brulées and soufflés.
Its ceramic material ensures rapid and even cooking every time. Carefully crafted from high-quality ceramic, a healthy material that ensures even heat distribution, the Pyrex pie dish withstands high temperatures, making it perfect as oven to tableware.
From cooking to presentation, each dish is a unique piece, hand-crafted for a culinary experience that’s both essential and styles .This dish is also dishwasher safe, ensuring ease of maintenance without compromising on traditional charm.
- Oven, microwave, fridge and freezer safe
- Withstands extreme temperatures between -20°C and 270°C
- High thermal shock resistance
- Dishwasher safe
Additional information
| Dimensions | 55(H)mm |
|---|---|
| Material | Ceramic |
| Product Weight | 270g |
| Brand | Pyrex |
| Sub Category | Crockery |
| Section | Ramekins |
| Barcode (EAN) | 3426470297400 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Beige |
| Secondary Colour | Beige |
| Product Diameter | 100 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Fridge Proof | Yes |
| Height (mm) | 55 |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Product Type | Ramekins |
| Operating Temperature Range | -20 °C to 270 °C |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.27 kg |



