Home / Shop / Front of House / Service Appliances / Salad Bars / Roller Grill Chilled Salad Bar Square Black
Availability: 3-5 days
Black Finish. R134a
£4,190.99 Original price was: £4,190.99.£3,581.45Current price is: £3,581.45. ex VAT
We are £54.54 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
Description
For showcasing a variety of chilled goods, this Roller Grill Square Chilled Salad Bar provides the perfect area to display your ingredients. The bar itself can accommodate up to 4/1 GN worth of containers, with you deciding what combination of canisters you would like in accordance with the size of your food selection. Featuring four side access windows for self-service use, the top area is LED illuminated to merchandise your foods effectively. The unit is mobile with two robust castors, making this model ideal for establishments where food type is varied or altered regularly such as a hotel or buffet.
- Ideal for presenting chilled foods
- Also available in: light oak dark oak white
- Single phase
- LED white light strips inside each corner of gantry
- Takes any combination of GN containers up to 150mm deep, total area of 4 1 GN
- Fully mobile with two locking castors
- Attractive wood finish
Additional information
| Dimensions | 1540(H) x 1435(W) x 1435(D)mm |
|---|---|
| Refrigerant Type | R134a / 210g |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 99kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Sub Category | Food Display and Gantry |
| Section | Salad Bars |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 1435 |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Power | Plug |
| Gastronorm Size | 1/1 GN full |
| Height (mm) | 1540 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Castors |
| Product Type | Salad Bars |
| Wattage | 500W |
| Width (mm) | 1435 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 10 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
About Roller Grill
Related products
-
Roller Grill Chilled Salad Bar Dark SB40F
Roller GrillSKU: GD372Availability: 3-5 days£3,918.99Original price was: £3,918.99.£3,213.06Current price is: £3,213.06. ex VAT -
Designline Drop In Cold Well Self Service 1525mm
DesignlineSKU: CW612Availability: 5-6 weeks£4,322.99Original price was: £4,322.99.£3,561.75Current price is: £3,561.75. ex VAT -
Kubus Drop In Cold Well Self Service 1525mm
KubusSKU: CW633Availability: 5-6 weeks£4,544.99Original price was: £4,544.99.£3,800.12Current price is: £3,800.12. ex VAT -
Roller Grill Chilled Salad Bar Light SB40F
Roller GrillSKU: GD373Availability: 3-5 days£3,918.99Original price was: £3,918.99.£3,322.40Current price is: £3,322.40. ex VAT
