Roller Grill Counter Top Refrigerated Display Cabinet Self Serve – Black - Display Fridges & Freezers
Availability: 3-5 days
0.16kW, Black Finish, Self Serve
Original price was: £1,130.99.£970.22Current price is: £970.22. ex VAT
Description
Give your customers effortless access to chilled grab¿and¿go items with this compact yet impressively spacious Counter Top Self¿Service Refrigerated Display Cabinet. Designed to maximise product visibility while fitting neatly onto front counters or back bars, it’s the perfect solution for cafés, retail spaces, convenience stores, and bar areas.
The stylish black finish and bright white LED illumination create an eye¿catching display that enhances product appeal throughout the day.
With customer access through the front sliding doors and operator access via removable rear sliding doors, this cabinet is built for smooth service, easy restocking, and straightforward cleaning.
- White LED illuminated display
- Customer access via front sliding doors
- 2 shelves 505x305mm
- 600x400mm foot print
- black finish
- temp range +2’c / +10’c
- Climate Class 3
- removable rear sliding doors
- R290 refrigerant
Additional information
| Capacity | 60Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 610(H) x 600(W) x 400(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Refrigerant Type | R290 |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years On-Site Parts & Labour |
| Product Weight | 42kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Display Fridges |
| Section | All Display Fridges |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 400 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 610 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 2 |
| Capacity (ml) | 60 |
| Product Type | Display Fridges |
| Wattage | 163 |
| Width (mm) | 600 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 10 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 3-5 days |
