Availability: 3-5 days
430W. Capacity: 360Ltr
Original price was: £2,776.99.£2,218.21Current price is: £2,218.21. ex VAT
Description
The RD 600 FW, in white, is a great way to display your chilled menu. Thanks to the LED white light strips inside each corner, running the full height of the cabinet, and clear glass panels on each side, all double glazed for efficient temperature control, the RD 600 FW perfectly presents your cakes and desserts and all chilled foodstuffs. The door even has a hidden handle so as not to obscure the view. The ventilated refrigeration system provides an even temperature throughout the whole cabinet between 2°C and 10°C. Supplied with five clear glass shelves.
- Double glazed glass for efficient temperature control
- Glass shelves for maximum product visibility
- Perfectly presents your cakes, desserts and other chilled foodstuffs
- Ventilated refrigeration system provides an even temperature
- Efficient LED white light strips inside each corner highlight chiller contents
Additional information
| Capacity | 360Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 1850(H) x 800(W) x 650(D)mm |
| Internal Dimensions | 1170(H) x 520(W) x 580(D)mm |
| Material | Stainless Steel & Glass |
| Refrigerant Type | R290 / GWP 3 |
| Supplier Reference | RD600 FW |
| Temperature Range | 2°C to 10°C |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Product Weight | 150kg |
| Brand | Roller Grill |
| Main Category | Display Refrigeration |
| Sub Category | Display Fridges |
| Section | All Display Fridges |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Cooling Type | Fan Assist |
| Product Depth | 650 |
| Door Location | Front |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts Only |
| Feat Type | Lockable Castors |
| Number Of Fridge Doors | Single |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1850 |
| Light Type | LED |
| Mobility | Castors |
| Number Of Seats | 5 |
| Capacity (ml) | 360 |
| Product Type | Display Fridges |
| Wattage | 430 |
| Width (mm) | 800 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 10 °C |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 2-3 weeks |
Documents
