Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
180(Ø)mm 7″
Original price was: £84.99.£52.47Current price is: £52.47. ex VAT
Only £4.38 per unit
In stock
Description
Royal Bone Ascot range is perfect for hotel, restaurant and banqueting dining. The feature and benefit of Bone China is the product is lightweight, so is easier for waiter service to carry a few plates at once. The body of the plate is more durable than porcelain or stoneware. The finish is sophisticated and apt for a fine dining environment. There is a very slight linear rim embossment on the rim of the coupe plates and curved bowl, enticing diners’ eyes to the centre of the plate.
- Dimensions 180(ÿ)mm 7″
- Perfect for restaurant and hotel dining
- Bone china is light and strong
- Dishwasher safe up to 70ºC
- Microwave safe
- Oven safe
- Non glazed foot
- Material bone china
- Colour white
- Faint rim embossment
Additional information
| Pack Size Qty | 12 |
|---|---|
| Dimensions | 180(Ø)mm | 7(Ø)" |
| Material | Bone China |
| Product Weight | 246g |
| Brand | Royal Bone China |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Royal Bone China |
| Section | Ascot |
| Barcode (EAN) | 5050984596094 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 179.5 |
| Product Diameter | 180 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 16.5 |
| Product Tags | 7 inch plate, 7 inch plates, seven inch plate, 7" plate, seven inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Ascot |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 180 |
| Weight | 3.27 kg |


