155(H) x 240(W) x 240(D)mm. Induction compatible. Pack quantity: 2
Original price was: £251.99.£244.43Current price is: £244.43. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Upgrade your cooking with this set of two saucepans from De Buyer. The multi-layer stainless steel allows for controlled cooking thanks to the even conduction of temperature throughout the utensil and also gives it a high reactivity both when heating up and cooling down. The LOQY handle is interchangeable, so you can take it off of one pan and place it on the other with ease. This allows for easy manoeuvring and space-saving storage.
- Multi-layer stainless steel provides even heat distribution
- Suitable for all heat sources, including induction
- Brushed finish provides a high-end look
- Interior graduations every 0.5-litres
- LOQY handle is interchangeable, so you can take it off of one pan and place it on another
Additional information
| Dimensions | 155(H) x 240(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 2.5kg |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Cookware |
| Sub Category | Pots and Pans |
| Section | Saucepans |
| Barcode (EAN) | 3011243661023 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 240 |
| Dishwasher Safe? | No |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 155 |
| Induction | Induction Ready |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | No |
| Ovenproof | No |
| Product Type | Pan Sets |
| Width (mm) | 240 mm |
| Delivery To Ireland | 3-7 days |
| Weight | 2.43 kg |







