Royal Crown Derby Eco Coastal Blue Coupe Plates 300mm (6 Pack) - Sharing Plates
Availability: Call for delivery
300mm Coupe Plate
Original price was: £276.99.£268.68Current price is: £268.68. ex VAT
Only £44.78 per unit
Description
Inspired by the rustic colours, textures and imperfections of nature’s journey from land to sea, E.C.O’s organic appearance creates a sense of calm and honesty, yet delivers striking drama to any table top. Highly reactive glazes are brushed onto the highest quality fine bone china by the hand of Artisans, giving every piece its own identity and story to tell. Echoing the stunning landscapes of England’s South Coast where Royal Crown Derby’s china clay is mined, highly intricate finishes providing a captivating backdrop for any chef and will spark the imagination of every diner.
- Material fine bone china
- Every piece has its own identity and story to tell, delivering striking drama to any tabletop
- Microwave and dishwasher safe
- Colour coastal blue
- Inspired by the rustic colours, textures and imperfections of nature’s journey from land to sea
- Highly reactive glazes are brushed onto the highest quality fine bone china by the hand of artisans
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 25(H) x 299(Ø)mm | 1(H)" x 11¾(Ø)" |
| Material | Bone China |
| Temperature Range | 2°C to 100°C |
| Product Weight | 825g |
| Brand | Royal Crown Derby |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Plates |
| Section | Dinner Plates |
| Barcode (EAN) | 807776108547 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Diameter | 299 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 25 |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Eco |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 100 °C |
| Delivery To Ireland | callfordelivery |
