Royal Crown Derby Effervesce White Flat Rim Plates 215mm (6 Pack) - Sharing Plates
215mm Flat Rim Plate
Original price was: £103.99.£100.87Current price is: £100.87. ex VAT
Only £16.82 per unit
Availability: Call for delivery
We are £3.12 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
Description
Delivering a refreshing take on the understated elegance of white on white design, shimmering textures create an enchanting, tactile finish which helps to reduce the appearance of finger-marks. All pieces are versatile, lightweight and incredibly strong making them perfect for both banqueting and restaurant service.
- Material fine bone china
- All pieces are versatile, lightweight and incredibly strong making them perfect for both banqueting and restaurant service
- Microwave and dishwasher safe
- Colour true white
- Elegant white on white design which helps to reduce the appearance of finger-marks
- Shimmering textures create an enchanting, tactile finish
Additional information
| Pack Size Qty | 6 |
|---|---|
| Dimensions | 17(H) x 215(Ø)mm | ¾(H)" x 8½(Ø)" |
| Material | Bone China |
| Temperature Range | 2°C to 100°C |
| Product Weight | 340g |
| Brand | Royal Crown Derby |
| Main Category | Crockery |
| Sub Category | Plates |
| Section | Dinner Plates |
| Barcode (EAN) | 807776105782 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Diameter | 210 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 17 |
| Product Tags | 8 inch plate, 8 inch plates, eight inch plate, 8" plate, eight inch plates |
| Microwave Safe | Yes |
| Ovenproof | Yes |
| Range Name | Effervesce |
| Shape | Round |
| Size Guide | 40 |
| Stackable? | Stackable |
| Product Type | Plates |
| Width (mm) | 215 |
| Operating Temperature Range | 2 °C to 100 °C |
| Delivery To Ireland | callfordelivery |

