Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Fits CJ549, CU547, CU548, CU549
Original price was: £30.99.£29.44Current price is: £29.44. ex VAT
We are £1.55 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
Genuine Buffalo replacement tap for CJ549, CU547, CU548 and CU549 water boilers.
Additional information
| Dimensions | 40(H) x 92(W) x 72(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 230g |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Buffalo Spare Parts |
| Section | Buffalo Water Boiler Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984731259 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Product Depth | 72 |
| Height (mm) | 40 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 92 |
| Weight | 0.24 kg |
About Buffalo
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Fits FT692 and FT694
Original price was: £42.49.£40.37Current price is: £40.37. ex VAT
We are £2.12 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/05/26
In stock
Description
Replacement tap for Buffalo bains marie units with taps.
- Genuine Buffalo spare part
Additional information
| Dimensions | 32.5(H) x 84.5(W) x 56.8(D)mm |
|---|---|
| Material | Brass |
| Product Weight | 180g |
| Brand | Buffalo |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Buffalo Spare Parts |
| Section | Buffalo Bains Marie Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984671067 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 56.8 |
| Height (mm) | 32.5 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 84.5 |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 0.19 kg |


