KitchenAid 6.6Ltr Bowl with J-handle for Bowl Lift Stand Mixer 5KSMB70J - Spare Parts and Accessories
For KitchenAid Bowl-Lift stand mixers except the 5KPM5 & 5KSM7990X
Original price was: £118.99.£115.42Current price is: £115.42. ex VAT
Availability: 05/06/2026
We are £3.57 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 14/05/26
Description
KitchenAid timeless stainless steel mixing bowl with J-handle for easy stacking. Lightweight & durable
- Compatible with all KitchenAid Bowl-Lift stand mixers except the 5KPM5 & 5KSM7990X models
- Dishwasher safe
Additional information
| Dimensions | 219(H) x 242(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 870g |
| Brand | Kitchenaid |
| Sub Category | Spares and Accessories |
| Section | KitchenAid Spare Parts |
| Barcode (EAN) | 8003437646089 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Stainless Steel |
| Product Depth | 242 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Height (mm) | 219 |
| Product Type | Accessories |
| Width (mm) | 242 mm |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| Weight | 1.42 kg |
