KitchenAid White-Coated Flat Beater for Bowl Lift Stand Mixer 5KSMBLWF - Spare Parts and Accessories
Fits KitchenAid Bowl-Lift stand mixers except the 5KPM5 & 5KSM7990X.
Original price was: £68.99.£66.92Current price is: £66.92. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
We are £2.07 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
Out of stock
Description
White coated paddle attachment to mix heavy ingredients like cookies or mash potatoes. Handles heavy and sticky ingredients with ease, mixing everything from cake batters, mashing potatoes or shredding chicken.
- Compatible with all KitchenAid Bowl-Lift stand mixers except the 5KPM5 & 5KSM7990X models
- Dishwasher safe
Additional information
| Dimensions | 162(H) x 93(W)mm |
|---|---|
| Material | Aluminium |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Product Weight | 200g |
| Brand | Kitchenaid |
| Sub Category | Spares and Accessories |
| Section | KitchenAid Spare Parts |
| Barcode (EAN) | 8003437646126 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Main Colour | White |
| Secondary Colour | White |
| Product Depth | 93 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Height (mm) | 162 |
| Product Type | Accessories |
| Width (mm) | 93 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.29 kg |

