Fits PG022 PG023
Original price was: £37.99.£36.09Current price is: £36.09. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.90 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
In stock
Description
Genuine Polar replacement door seal for Polar counter fridges. Fits PG022 and PG023.
- Fits PG022 PG023
Additional information
| Dimensions | 510(H) x 412(W) x 21.5(D)mm |
|---|---|
| Material | PVC |
| Product Weight | 430g |
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Counter Fridge Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984811234 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Product Depth | 21.5 |
| Height (mm) | 510 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 412 |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
About Polar
With over 225,000 units sold worldwide, Polar refrigeration has rapidly become a renowned and trusted brand for professional caterers and commercial venues everywhere. They have a complete range of innovative solutions for front and back of house food storage, including Polar fridges, Polar ice makers, blast chillers and chest freezers. Preparation and display machines including counters, prep stations, wine chillers and multideck displays are also available.
Fits CT393, CT394, CT395, DL914, DL915, DL916, DL917, G377, G378, G379, G596, G597, G598, G599, G600G, GD873 and GD874
Original price was: £37.49.£35.62Current price is: £35.62. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.87 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
In stock
Description
Gasket for use with polar counters.
Additional information
| Dimensions | 614(H) x 404(W) x 20(D)mm |
|---|---|
| Material | PVC |
| Product Weight | 600g |
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Counter Fridge Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984077777 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Product Depth | 20 |
| Height (mm) | 614 |
| Spare Or Accessory | Spare |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 404 |
| Weight | 0.36 kg |

