Fits UA112 and UA113
Original price was: £240.99.£233.76Current price is: £233.76. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £7.23 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
In stock
Description
Genuine Polar replacement drawer for Polar slimline upright fridges. Fits UA112 and UA113.
- Fits UA112 and UA113
Additional information
| Dimensions | 245(H) x 469(W) x 615(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 4.48kg |
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Upright Fridge Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984821615 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 615 |
| Height (mm) | 245 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 469 |
| Delivery To Ireland | 5-6 weeks |
About Polar
With over 225,000 units sold worldwide, Polar refrigeration has rapidly become a renowned and trusted brand for professional caterers and commercial venues everywhere. They have a complete range of innovative solutions for front and back of house food storage, including Polar fridges, Polar ice makers, blast chillers and chest freezers. Preparation and display machines including counters, prep stations, wine chillers and multideck displays are also available.
Fits DA995 and DA997
Original price was: £232.99.£226.00Current price is: £226.00. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £6.99 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 13/05/26
In stock
Description
Replacement drawer for Polar U-Series counter fridge freezers.
Additional information
| Dimensions | 253(H) x 1109(W) x 600(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Product Weight | 11.5kg |
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Counter Fridge Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984612800 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Product Depth | 600 |
| Height (mm) | 253 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 1109 |
| Weight | 14.00 kg |

