Fits CM287 and GP295
Original price was: £49.99.£47.49Current price is: £47.49. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.50 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 01/05/26
In stock
Description
Genuine Polar replacement evaporator fan motor and blade for Polar G-Series multideck fridges.
- Fits CM287 and GP295
Additional information
| Dimensions | 80(H) x 100(W) x 100(D)mm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Voltage | 220-240V |
| Product Weight | 940g |
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Display Fridge Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984809866 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 100 |
| Height (mm) | 80 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 100 |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
About Polar
With over 225,000 units sold worldwide, Polar refrigeration has rapidly become a renowned and trusted brand for professional caterers and commercial venues everywhere. They have a complete range of innovative solutions for front and back of house food storage, including Polar fridges, Polar ice makers, blast chillers and chest freezers. Preparation and display machines including counters, prep stations, wine chillers and multideck displays are also available.
Fits UA004, UA005, UA006, UA007 and UA008
Original price was: £89.99.£87.29Current price is: £87.29. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.70 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 01/05/26
In stock
Description
Replacement evaporator fan motor and blade.
Additional information
| Dimensions | 11(H) x 200(W) x 200(D)mm |
|---|---|
| Material | Metal |
| Voltage | 230V |
| Product Weight | 690g |
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Upright Freezer Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984634208 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Product Depth | 200 |
| Height (mm) | 11 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 200 |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |

