Fits PG006
Original price was: £220.99.£214.36Current price is: £214.36. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £6.63 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
In stock
Description
Genuine Polar replacement evaporator for Polar G-Series slimline multideck display.
- Fits PG006
Additional information
| Dimensions | 119(H) x 384.5(W) x 404.5(D)mm |
|---|---|
| Material | Copper |
| Product Weight | 6.148kg |
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Multideck Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984810923 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 404.5 |
| Height (mm) | 119 |
| Product Type | Spares |
| Width (mm) | 384.5 |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
About Polar
With over 225,000 units sold worldwide, Polar refrigeration has rapidly become a renowned and trusted brand for professional caterers and commercial venues everywhere. They have a complete range of innovative solutions for front and back of house food storage, including Polar fridges, Polar ice makers, blast chillers and chest freezers. Preparation and display machines including counters, prep stations, wine chillers and multideck displays are also available.
For G596-G599 G600-G602 G621 GN2100TN.18
Original price was: £186.99.£181.38Current price is: £181.38. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £5.61 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 30/04/26
In stock
Description
For G596-G599 G600-G602 G621 GN2100TN.18
Additional information
| Product Weight | 2.12kg |
|---|---|
| Brand | Polar |
| Main Category | Spares and Accessories |
| Sub Category | Polar Spare Parts |
| Section | Polar Counter Fridge Parts |
| Barcode (EAN) | 5050984199684 |
| Product Family | Spares & Accessories |
| Spare Or Accessory | Spare |
| Product Type | Spares |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 4.34 kg |

