Matfer Bourgeat Elvea Exoglass Spatula - Spatulas, Turners & Scrapers
Price range: £8.26 through £10.16 ex VAT
Description
Exoglass composite material handle, thermoplastic elastomer blade
- Robust hardwearing design
- Super flexible blade
- Ideal for cold working
Additional information
| Name | Matfer Bourgeat Elvea Exoglass Spatula 25cm, Matfer Bourgeat Elvea Exoglass Spatula 35cm, Matfer Bourgeat Elvea Exoglass Spatula 45cm |
|---|---|
| Dimensions | 15(H) x 50(W) x 252(D)mm |
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 50g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Spatulas |
| Barcode (EAN) | 3334491135253 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black & White |
| Product Depth | 252 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 15 |
| Length | 250 |
| Product Type | Spatulas |
| Width (mm) | 50 |
| Operating Temperature Range | 70 °C |
| Weight | 0.05 kg |