Matfer Bourgeat Elveo Narrow Jar Spatula 25cm - Spatulas, Turners & Scrapers
Availability: 5-7 days
Length: 10″. Material: exoglass
Original price was: £16.99.£13.01Current price is: £13.01. ex VAT
Description
Narrows spatula for emptying and scraping out cylindrical containers: jam jars, mustard jars, sauce pots, Pacojet and Frix air pots
- Strong exoglass construction
- Ideal for scraping out all types of containers to minimise waste
Additional information
| Dimensions | 12(H) x 90(W) x 230(D)mm |
|---|---|
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 50g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Spatulas |
| Barcode (EAN) | 3334491137202 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black & White |
| Product Depth | 230 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 12 |
| Length | 250 |
| Product Type | Spatulas |
| Width (mm) | 90 |
| Operating Temperature Range | 260 °C |
| Weight | 0.13 kg |