Matfer Bourgeat Elveo Spatula - Spatulas, Turners & Scrapers
Original price was: £25.99.£19.94Current price is: £19.94. ex VAT
Description
Elveo Spatula
- Ideal for containers with non stick coating
- 260°C heat resistant paddle. 200°C heat resistant exoglass handle
- Flexible silicone blade for easy scraping of sides of pans and containers
Additional information
| Name | Matfer Bourgeat Elveo Exoglass Spatula 45cm |
|---|---|
| Dimensions | 15(H) x 115(W) x 452(D)mm |
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 130g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Spatulas |
| Barcode (EAN) | 3334491137455 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black & White |
| Product Depth | 452 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 15 |
| Length | 450 |
| Product Type | Spatulas |
| Width (mm) | 115 |
| Operating Temperature Range | 260 °C |
| Weight | 0.15 kg |