Matfer Bourgeat Pelton Exoglass Spatula 30cm Blue - Spatulas, Turners & Scrapers
Availability: 5-7 days
Length: 12″. Heat resistant up to 220°C
Original price was: £8.09.£6.45Current price is: £6.45. ex VAT
In stock
Description
Exoglass Pelton Perforated Spatula
- Heat resistant up to 220°C
- Hardwearing design
- Rot proof
- Sterilisable
Additional information
| Dimensions | 10(H) x 60(W) x 300(D)mm |
|---|---|
| Material | Exoglass |
| Product Weight | 49g |
| Brand | Matfer Bourgeat |
| Main Category | Utensils |
| Sub Category | Kitchen Utensils and Tools |
| Section | Spatulas |
| Barcode (EAN) | 3334491124219 |
| Product Family | Kitchenware & Storage |
| Main Colour | Blue |
| Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 300 |
| Dishwasher Safe? | Yes |
| Height (mm) | 10 |
| Length | 300 |
| Product Type | Spatulas |
| Width (mm) | 60 |
| Operating Temperature Range | 220 °C |
| Weight | 0.05 kg |