Rowlett Esprit 2 Slot Toaster Chrome w/2 x Additional Elements & Sandwich Cage - Toasters
1KW. 2 Slots. Colour: Chrome
Original price was: £186.99.£96.99Current price is: £96.99. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £3.00 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 15/05/26
In stock
Description
The chic and super sleek Espirit collection takes both toasting and timeless style to a whole new level. Handmade in the heart of England by skilled craftsmen, ravishingly retro in design the 2 slot toaster provides all the control necessary for great results.
- Removeable crumb tray
- Slot dimensions: 135(H) x 19.5(D) x 140(W)mm
- Comes with an additional 2 elements for easy replacement
- Free pack of 2 sandwich cages included
- Power on’ neom indicator switch
- Variable timer
- Designed in the UK
Additional information
| Dimensions | 207(H) x 288(W) x 237(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Power Type | Electric |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 3 Years (Machine) & 1 Year (Element) |
| Product Weight | 4.9kg |
| Brand | Rowlett |
| Main Category | Cooking Equipment |
| Sub Category | Toasters |
| Section | Caterlite Toasters |
| Barcode (EAN) | 5050984686221 |
| Product Family | Catering Appliances |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 237 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 3 Years (Machine) & 1 Year (Element) |
| Finish Type | Chrome |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 207 |
| Number Of Slices | 2 Slice |
| Range Name | Esprit |
| Product Type | Toasters |
| Wattage | 1000 |
| Width (mm) | 288 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| Delivery To Ireland | 7-10 days |
| User manual | user_manual_rowlett_toasters_new.pdf |
| Weight | 6.53 kg |
Documents











