Adventys Induc-Stone ADV1587
650W. 20 Temperature settings
Original price was: £2,160.99.£1,790.72Current price is: £1,790.72. ex VAT
Availability: 3-4 weeks
Description
The Adventys Induc-Stone is an innovative solution for your buffets. This equipment is made to be installed under your worktop (between 4-20mm thickness), completely invisible, it allows you to quickly convert your surface into a warming area. Compatible with a large number of materials, it requires no cutting and is easy to install.
It’s 650W power keeps your food at the same temperature for several hours, up to 90°C inside the container. This solution is secure for safe use, the surface material won’t exceed 55°C which guarantees no risk of burns. The Induc-Stone works with a silicone accessory called spacer(included), which maximizes the operation of the device. The control panel is remote, made to be built-in on your worktop or on the front panel of a cabinet. It has a start button and two power selection buttons (also available with timer).
- 650W, 20 temperature levels
- Helps keep your food at the same temperature for several hours
- Is placed under your worktop – completely invisible. Allows you to quickly convert your surface into a food warming area
- As the main unit is hidden away from plain sight, the work surface can easily be cleaned and maintained
- Control cut-out dimensions: 163(W) x 48(D)mm
- Can be used under a variety of surfaces
- Materials it can be used with are marble, wood, silestone, dekton, belenco, granite & corian
- For safety, the surface material never exceeds 55°C. The thermal spacer means internal dish temperatures can reach up to 90°C
Additional information
| Dimensions | 167.8(H) x 339.8(W) x 339.8(L)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 230V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 8kg |
| Brand | Adventys |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Section Name | Food Display and Gantry |
| Product Group Category | Electric Food Warmers |
| Barcode | 3760150438319 |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 167.8 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 167.8 |
| Length | 339.8 |
| Product Group | Food Warmers |
| Wattage | 650W |
| Width (mm) | 339.8 mm |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 5-6 weeks |




