50ml. Use with a wide variety of bottles
£6.69 Original price was: £6.69.£6.17Current price is: £6.17. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Get accurate servings of your spirit, liqueur and cordial options, with this bar optic from Beaumont. Features a precise, 50ml measurement that allows you to accurately dispense spirits and create beautifully crafted beverages – helping to keep your costs down whilst maintaining consistent cocktails and mixers.
Plus, rubber seals ensure a tight fit around the neck of the bottle to keep your spirits secure, whilst preventing any drips when mounted on your wall.
And with a traditional conical shape and black finish all over, this spirit optic features an understated designs that fits perfectly into any bar decor.
- Clean and simple design fits into your bar’s décor
- Plastic construction boasts excellent durability
- Supplier Model Number: 3139
- Measurement window on the front allows for monitored dispensing
- Tapered nozzle ensures fast and accurate dispensing
- Rubber seal prevents leaking and wasted drink
Additional information
| Capacity | 50ml |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Weight | 110g |
| Brand | Beaumont |
| Section Name | Clearance |
| Product Group Category | Beaumont Site |
| Barcode | 5020229100751 |
| Website Clearance Category | Tableware & Bar Supplies |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Capacity (ml) | 0.05 |
| Product Group | Spirit Optics |
| Weight | 0.10 kg |
About Beaumont
Related products
-
-
Brook Taverner Mens Long Leg Mars Black Waiting Trousers
Brook Taverner£29.99Original price was: £29.99.£28.49Current price is: £28.49. ex VAT -
Slipbuster Koralis Slip On Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£36.49Original price was: £36.49.£7.88Current price is: £7.88. ex VAT -
Slipbuster Koralis Safety Shoes Black
Slipbuster Footwear£33.49Original price was: £33.49.£8.35Current price is: £8.35. ex VAT







