Inserts for 70cl up to 1.5Ltr Bottles. Pack Quantity: 20
£4.55 ex VAT
Only £0.23 per unit
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £0.24 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
In stock
Description
In a pack of 20, these replacement optic inserts finned corks are the solution to ensure that your speed pourers stop leaking spirit from the bottles. Made from rubber, they fit 70cl up to 1.5ltr bottles, ensuring a tight fit every time. Flexible for ease when taking out the inverted bottle neck.
- Suitable for both 700ml and 1.5Ltr bottles
- Supplier Model Number: 3555P
- Tight fit, finned design
- Flexible when attaching to bottle
- Prevent leakage from inverted bottle neck
Additional information
| Pack Size Qty | 20 |
|---|---|
| Capacity | 1500ml |
| Material | Rubber |
| Product Weight | 80g |
| Brand | Beaumont |
| Sub Category | Clearance |
| Section | Beaumont Site |
| Barcode (EAN) | 5020229102403 |
| Product Family | Tableware & Bar Supplies |
| Main Colour | Black |
| Secondary Colour | Black |
| Capacity (ml) | 1.5 |
| Product Type | Spirit Optics |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.08 kg |



