Home / Shop / Uncategorised / Beaumont Stainless Steel Thimble Measure 3cl
SKU: 3161
Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
Measures 30ml
Bespoke Item - Priced to specification
To enquire about this product call: 01743 465 301
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
Description
Sturdy and reliable, the stainless steel thimble measure is a staple in bars worldwide. CE marked and accurately calibrated for 300ml, it meets regulatory standards and is approved for use throughout the EEA, ensuring consistent and reliable measurements.
- Accurate sizing ensures consistent serving sizes
- Stainless steel provides excellent durability
- Clearly labelled for easy identification
- CE marked (EEA approved)
Additional information
| Capacity | 30ml |
|---|---|
| Dimensions | 41(H) x 38(W) x 38(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 48g |
| Brand | Beaumont |
| Section Name | Clearance |
| Product Group Category | Beaumont Site |
| Barcode | 5020229104254 |
| Website Clearance Category | Tableware & Bar Supplies |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Depth | 38 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 41 |
| Capacity (ml) | 0.003 |
| Size Guide | 90 |
| Product Group | Spirit Measures |
| Width (mm) | 38 |
| Weight | 0.05 kg |
About Beaumont
Related products
-
Brook Taverner Mens Long Leg Mars Black Waiting Trousers
Brook Taverner£29.99Original price was: £29.99.£28.49Current price is: £28.49. ex VAT -
Portwest Unisex Polo Shirt Black
Portwest£9.09Original price was: £9.09.£8.64Current price is: £8.64. ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Long Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£14.09Original price was: £14.09.£13.39Current price is: £13.39. ex VAT -
Whites Vegas Unisex Chef Jacket Short Sleeve Black
Whites Chefs Clothing£13.09Original price was: £13.09.£12.44Current price is: £12.44. ex VAT









