Home / Shop / Uncategorised / Beaumont Stainless Steel Thimble Measure 4cl
SKU: 3163
Tags: Bar equipment, Bar supplies, Beaumont, Beaumont bar supplies, Category required, Need description optimisation
Measures 40ml
Bespoke Item - Priced to specification
To enquire about this product call: 01743 465 301
Availability: 17/05/2026
Description
Sturdy and reliable, the stainless steel thimble measure is a staple in bars worldwide. CE marked and accurately calibrated for 400ml, it meets regulatory standards and is approved for use throughout the EEA, ensuring consistent and reliable measurements.
- Accurate sizing ensures consistent serving sizes
- Stainless steel provides excellent durability
- Clearly labelled for easy identification
- CE marked (EEA approved)
Additional information
| Capacity | 40ml |
|---|---|
| Dimensions | 50(H) x 38(W) x 38(D)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Weight | 58g |
| Brand | Beaumont |
| Section Name | Clearance |
| Product Group Category | Beaumont Site |
| Barcode | 5020229108788 |
| Website Clearance Category | Tableware & Bar Supplies |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Depth | 38 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 50 |
| Capacity (ml) | 0.004 |
| Size Guide | 90 |
| Product Group | Spirit Measures |
| Width (mm) | 38 |
| Weight | 0.06 kg |
About Beaumont
Related products
-
-
Connect2Gas Braided Quick Release Gas Hose 1/2″
Connect2gas£80.50 – £106.69Price range: £80.50 through £106.69 ex VAT -
Brook Taverner Mens Long Leg Mars Black Waiting Trousers
Brook Taverner£29.99Original price was: £29.99.£28.49Current price is: £28.49. ex VAT -
Unisex Chef T-Shirt Black
Stedman£11.69Original price was: £11.69.£11.11Current price is: £11.11. ex VAT









