GN 1/9 flat cover for Cambro Cam view food trays
Original price was: £3.49.£3.32Current price is: £3.32. ex VAT
Availability: 22/05/2026
We are £0.17 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 27/04/26
Description
Camview food storage lids are designed to support HACCP guidelines and offer operators a variety of options to help preserve product freshness, flavor and quality from the point of storage, holding and serving.
- Durable flat cover to fit Cam view GN1/9 food trays
- Helps maintain freshness of Cam view contents
- Transparent design – ideal for viewing contents without opening tray
- Withstands temperatures from -40°C to 71°C
- Easy to clean and dishwasher safe
- Cambro item number: 90CV1C335
Additional information
| Dimensions | 176(W) x 108(D)mm |
|---|---|
| Material | Copolymer |
| Supplier Reference | 90CV1C335 |
| Temperature Range | -40°C to 71°C |
| Weight | 60g |
| Brand | Cambro |
| Section Name | Food Storage |
| Product Group Category | Gastronrom Lids |
| Barcode | 0099511349746 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Clear |
| Product Secondary Colour | Transparent |
| Product Depth | 108 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Gastronorm Size | 1/9 GN ninth |
| Non Stick | Yes |
| Size Guide | 30 |
| Product Group | Lids |
| Width (mm) | 176 |
| Operating Temperature Range | -40 °C to 71 °C |
About Cambro
Cambro Manufacturing first came around in 1951 when their goal was to make a hospital meal tray to the highest possible quality ever. Named the Camtray, it demonstrated that they were as committed to excellence in the food service industry as they were to the quality of their own products. To this day, they offer a wide range of trays, table service and display items, storage, shelving, merchandising and insulated transport products.
