80W. Crushes up to 12kg/hr
Original price was: £100.99.£83.41Current price is: £83.41. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £2.58 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 12/05/26
In stock
Description
Powerful and easy to use compact ice crusher. Funnelled feeder makes loading ice quick and simple. Supplied with clear plastic collection container
- Large easy-access ice hopper
- User-friendly toggle switch operation
- Easy-clean stainless steel construction
- Portable – can be easily positioned where needed
Additional information
| Dimensions | 460(H) x 220(W) x 170(D)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Voltage | 220-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Product Weight | 3kg |
| Brand | Caterlite |
| Sub Category | Ice Makers |
| Section | Ice Crushers |
| Barcode (EAN) | 5050984552151 |
| Product Family | Refrigeration |
| Main Colour | Silver |
| Secondary Colour | Silver |
| Product Style | Crushed |
| Product Depth | 170 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Semi Commercial - Light Duty Use Only |
| Cooling Type | Ice Crusher |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 460 |
| Product Tags | Mojito, Pina Colada |
| Product Type | Ice Crushers |
| Width (mm) | 220 |
| Is A Plug Fitted? | Yes |
| User manual | user_manual_ct057.pdf |
| Weight | 4.46 kg |
About Caterlite
Introducing Caterlite, affordable ;light duty and semi-commercial kitchen appliances, manufactured with the quality and long lasting standards you would expect of commercial catering equipment. Originally part of the Buffalo brand, the Caterlite brand was established in the aim of distinguishing between Buffalo’s heavy duty, industrial products and its light to medium duty appliances. The range includes kettles, water boilers, rice cookers, induction hobs, microwaves, fryers and even a light duty meat slicer.




