Temperature range: -30°C to +70°C
Original price was: £15.49.£14.62Current price is: £14.62. ex VAT
Availability: Discontinued
Out of stock
Description
Ensure your refrigeration is maintaining its correct temperature with the Comark DRF1 digital fridge freezer thermometer.
Designed for reliability and accuracy, the DRF1 features a large, clear, easy-to-read digital display, providing a precise real-time indication of the current temperature.
The thermometer is designed for everyday use and also has an impressive IP65 rating, meaning the sensor is protected against dust and water penetration – essential for a long service life in commercial areas.
- Temperature range: -30°C(-22°F) to +70°C(+158°F)
- Accurate to 1°C/2°F
- 0.1°C/0.2°F temperature resolution
- °C/°F mode select
- Scales: °C/°F selectable
- Water resistant and dust proof to IP rating IP65
Additional information
| Dimensions | 35(H) x 80(W)mm |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 50kg |
| Brand | Comark |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Thermometers |
| Product Group Category | Fridge & Freezer Thermometers |
| Barcode | 095969785419 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Blue |
| Product Secondary Colour | Blue |
| Product Depth | 10 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years |
| Height (mm) | 35 |
| Width (mm) | 80 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.05 kg |



