1.9Ltr
Original price was: £174.99.£169.74Current price is: £169.74. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £5.25 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 24/04/26
In stock
Description
Made entirely from high quality stainless steel, the De Buyer KWIK Pro 1.9Ltr piston funnel is perfect for dosing sauces, creams and liqueurs efficiently and hygienically. Easy to use, the De Buyer mechanism ensures perfect mess-free dosing every time. And thanks to its strong stainless steel construction, it’s both highly durable and easy to clean. Includes stand.
- Large 1.9Ltr capacity
- Complete with stand
- Designed to dose precisely
- Fast, efficient & hygienic
- Made in France
Additional information
| Capacity | 1.9 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 180(H) x 19(W)mm |
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 780g |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Kitchen Utensils and Tools |
| Product Group Category | Oil Filters and Funnels |
| Barcode | 3011243354024 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 19 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | Yes |
| Fridge Proof | Yes |
| Height (mm) | 180 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Capacity (ml) | 1.9 |
| Product Group | Funnels |
| Width (mm) | 19 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.33 kg |









