150(H) x 325(W) x 325(D)mm
Original price was: £38.49.£36.57Current price is: £36.57. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
We are £1.92 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 26/04/26
Out of stock
Description
The stainless steel dome is ideal for steaming meats, fish, vegetables, shellfish and more. Placing over the food during the cooking process helps trap moisture, preserve nutrients and enhance the flavours. The steam hole ensures that excess pressure is released and the stainless-steel material provides long-lasting use.
- Ideal for steaming meats, vegetables and fish
- Traps and enhances the flavours of the dish
- Prevents evaporation and drying out
- Can also be used to keep food warm
Additional information
| Dimensions | 150(H) x 325(W)mm |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 780g |
| Brand | De Buyer |
| Main Category | Food Display |
| Section Name | Breakfast Service |
| Product Group Category | Cold Beverage Service |
| Barcode | 3011243374305 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 325 |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 150 |
| Microwave Safe | No |
| Ovenproof | No |
| Product Group | Steaming Domes |
| Width (mm) | 325 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 1.40 kg |










