Dexam School of Wok Carbon Steel Flat Base Non-Stick Wok 405mm
405(Ø)mm. Carbon steel. Non-stick
Original price was: £63.99.£62.07Current price is: £62.07. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Authentic Asian cooking at home has never been easier thanks to the 16″/40.5cm School of Wok pre-seasoned wok.
The handle and helper handle, made from bamboo, remain cool when cooking. No need to season at home, the hard part is done for you. Get straight to cooking delicious meals with this pre-protected wok. Made from carbon steel, the wok is suitable for cooking around 6-8 servings. Compatible with all modern hobs, including induction.
- Highly durable carbon steel construction
- Perfect for authentic Asian cooking at home
- Stay-cool bamboo handle and helper handle
- Pre-seasoned – quick and easy to get started
- No need to season at home, the hard part is done for you
- Suitable for around 6-8 servings
- Hand wash only
Additional information
| Dimensions | 650(H) x 405(W)mm |
|---|---|
| Material | Carbon Steel |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 1.88kg |
| Brand | School of Wok by Dexam |
| Section Name | Cookware |
| Product Group Category | Woks and Oriental Accessories |
| Barcode | 5017039178179 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 150 |
| Product Diameter | 405 |
| Dishwasher Safe | No |
| Freezer Safe | No |
| Fridge Proof | No |
| Height (mm) | 650 |
| Induction | Induction Ready |
| Product Tags | induction wok |
| Microwave Safe | No |
| Non Stick | Yes |
| Ovenproof | No |
| Product Group | Woks |
| Width (mm) | 405 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 Days |
| Weight | 2.86 kg |
