Description
Keep visitors and colleagues comfortable with the Dimplex Over Door Air Curtain. Powerful and reliable, the Dimplex provides reliable multi-directional effective heating above the entrance to shops, offices and almost any small doorway.
When fitted above an open door, the warm airflow provides a warm welcome, despite the weather outside. The Air Curtain can also be used in half heat or fan only settings, providing a cooling effect. The Dimplex Air Curtain is intuitive to operate and simple to install – a superb solution for small businesses and offices.
Available in various power ratings from 3kW to 6kW. Please select from the drop-down menu.
- Provides a warm welcome when installed above single and double doorways
- Stylish curved design for modern interiors
- Full heat, half heat and fan only settings
- Easy to install
Additional information
| Name | Dimplex 3kW Over Door Air Curtain AC3N, Dimplex 3kW Over Door Air Curtain with Bluetooth Remote Control AC3RE |
|---|---|
| Dimensions | 230(H) x 730(W)mm |
| Material | Metal |
| Voltage | 230-240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Parts & Labour |
| Weight | 5kg |
| Brand | Glen Dimplex |
| Section Name | Cleaning Chemicals |
| Product Group Category | Heating and Cooling |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 170 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 230 |
| Fitting Type | Indoors |
| Suitable For | Indoors |
| Product Group | Air Curtains |
| Wattage | 3000 |
| Width (mm) | 730 mm |
| Electrical | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |

