19W. 80m2 coverage
Original price was: £70.99.£22.03Current price is: £22.03. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
We are £1.16 cheaper than the UK’s leading brand!
Price Checked: 29/04/26
In stock
Description
The Eazyzap indoor and outdoor lantern uses it’s 360 design to attract and kill flies moths and moquitos
- Place almost anywhere – indoor and outdoor use (under covered areas)
- 80m2 coverage – place centrally for best effect
- All-round 360 degree coverage. Effective at attracting and killing flies, moths and mosquitos
- IPX4 waterproof for outdoor and indoor use
- If using outside this product needs to be plugged into a suitable socket that is designed for outdoor use
Additional information
| Dimensions | 315(H) x 170(W) x 165(D)mm |
|---|---|
| Voltage | 230/240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 1.05kg |
| Brand | Eazyzap |
| Section Name | Fly Killers |
| Product Group Category | Fly Killers |
| Barcode | 5050984651427 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Black |
| Product Secondary Colour | Black |
| Product Depth | 165 |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 315 |
| Product Tags | fly killing machine, electric fly killer |
| Product Group | Fly Killers |
| Width (mm) | 170 |
| Plug Fitted | Jawohl |
| User manual | user_manual_df756.pdf |
| Weight | 1.26 kg |
Documents
About Eazyzap
Eazyzap specialises in the production of high quality pest control devices, including a selection of electric commercial fly killers and energy-saving glue boards. The fly killers are available in a choice of power outputs to provide suitable coverage for your needs, and can either be free standing or ceiling-mounted.
Eazyzap fly killers are the ideal solution for commercial kitchens, designed to dispose of unwanted pests efficiently and discreetly, as not to distract your staff and preserve a professional atmosphere. Eazyzap Slimline fly killers feature a thin profile design to save space, perfect for smaller kitchens and communal areas to keep them free of insects.





