EcoTemp Thermometer
EcoTemp Thermometer
Original price was: £29.99.£25.64Current price is: £25.64. ex VAT
Availability: Awaiting Stock
Out of stock
Description
The EcoTemp digital thermometer features a large, easy to read, LCD display with display hold and max/min memory functions. The EcoTemp digital catering thermometer measures temperature over the range of -49.9 to 199.9°C with a 0.1°C/°F resolution. Both open circuit and low battery indication are displayed, when applicable. This thermometer is ideal for monitoring cooking and food holding temperatures as part of HACCP and health and safety procedures.Each EcoTemp thermometer is supplied with a detachable, stainless steel food penetration probe (Ø3.5 x 125mm) with a 700mm silicone connecting lead.
- Large easy to read LCD
- Max/Min memory function
- Biomaster antimicrobial protection
- °C and °F functionality
- Detachable 125mm stainless steel penetration probe included
Additional information
| Dimensions | 165(H) x 58(W) x 20(D)mm |
|---|---|
| Material | ABS Plastic/ Glass/ Stainless Steel |
| Temperature Range | -49.9°C to 199.9°C |
| Thermal Tolerance | 0.1°C |
| Manufacturers Warranty | 1 Year |
| Weight | 115g |
| Brand | ETI |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Thermometers |
| Product Group Category | Cooking & Food Thermometers |
| Barcode | 5024368109507 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 20 |
| Dishwasher Safe | No |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 165 |
| Product Tags | GJ465 |
| Product Group | Thermometers |
| Width (mm) | 58 |
| Operating Temperature Range | -49.9 °C to 199.9 °C |
| Weight | 0.16 kg |