ETI Therma 22 Plus Thermometer with Penetration Probe
Temperature range: -49.9 to +149.9°C. Waterproof
Original price was: £132.99.£106.69Current price is: £106.69. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Fast, accurate and immensely durable. That’s the ETI Therma 22 Plus thermometer – an essential piece of kit which ensures reliably precise temperature measurement in commercial areas.
Whether it’s food from the fridge or the oven, the included penetration probe ensures you can obtain accurate temperature readings within just four seconds, all displayed on the easy-read backlit LCD display. And as it’s battery powered and IP66/67 waterproof, it’s easy to use wherever you need it.
- Includes penetration probe
- Free traceable Certificate of Calibration included
- IP66/67 Waterproof
- Large, highly visible backlit LCD display
- Meet EU Standard EN 13485
- Easy to use, with rapid four second response time
Additional information
| Dimensions | 250(H) x 80(W) x 50(D)mm |
|---|---|
| Material | ABS Plastic/ Glass/ Stainless Steel |
| Temperature Range | -49.9°C to 149.9°C |
| Thermal Response Time | 4sec |
| Manufacturers Warranty | 2 Years |
| Weight | 350g |
| Brand | ETI |
| Main Category | Utensils |
| Section Name | Thermometers |
| Product Group Category | Cooking & Food Thermometers |
| Barcode | 5024368181664 |
| Website Clearance Category | Kitchenware & Storage |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 50 |
| Dishwasher Safe | No |
| Freezer Safe | Yes |
| Height (mm) | 250 |
| Product Tags | CU746 |
| Product Group | Thermometers |
| Width (mm) | 80 |
| Operating Temperature Range | -49.9 °C to 149.9 °C |