Faithfull Microwave Leak Detector
3MHZ-3GHZ
Original price was: £9.29.£3.98Current price is: £3.98. ex VAT
Availability: Discontinued
Out of stock
Description
It is important to regularly check for possible electromagnetic leaks from microwave ovens. Excessive leakage can be a problem and even become a danger to health. This Faithfull detector can be used to verify any leak from microwave ovens and other sources within a few minutes. The detector’s analogue display will clearly show if an electromagnetic field leak is present.
The Green sector indicates that the product is safe, the Red sector warns that a leak is present which could be harmful to humans. The detector may also be used to check other items that generate an electromagnetic field such as mobile phones and cameras.
- Analogue needle indicator provides a user-friendly reading
- Easy read SAFE and CAUTION warnings
- Compact and easy-to-use
- Frequency range: 3MHz to 3GHz
- No battery required
- Use on microwave ovens, mobile phone and cameras
Additional information
| Dimensions | 45(H) x 100(W)mm |
|---|---|
| Weight | 40g |
| Brand | Faithfull |
| Section Name | Safety & Signs |
| Product Group Category | Dectectors |
| Barcode | 5023969299594 |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Depth | 22 |
| Height (mm) | 45 |
| Product Group | Detectors |
| Width (mm) | 100 mm |
| Ireland Delivery Time | 7-10 days |
| Weight | 0.06 kg |
