Description
Keep air circulating for a comfortable working or dining area with the Global ceiling fan. Fully commercial, the Global ceiling fan is designed for everyday quiet operation, whilst also being energy efficient to reduce overall running costs.
The fan can run in both forward and reverse modes, meaning it’s ideal for both warmer and colder months, whilst the superior air circulation ensures large air coverage – perfect for commercial spaces.
Available in three sizes – please select from the drop-down menu.
- Reversible for summer/winter applications
- Quiet, vibration free operation
- Energy efficient
- Pre-assembled for easy installation
- Comes complete with a 12″ drop rod
Additional information
| Name | Global Ceiling Fan 36" with 12" Drop Rod 111870, Global Ceiling Fan 48" with 12" Drop Rod 111887, Global Ceiling Fan 56" with 12" & 24" Drop Rods 111894 |
|---|---|
| Dimensions | 910(H) x 910(W)mm |
| Material | Metal |
| Voltage | 230-240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 5.2kg |
| Brand | Global Appliances |
| Section Name | Cleaning Chemicals |
| Product Group Category | Heating and Cooling |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 515 |
| Power | Single Phase |
| Height (mm) | 910 |
| Product Group | Ceiling Fans |
| Wattage | 45 |
| Width (mm) | 910 mm |
| Electrical | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
