Greenspeed Toilet Cleaner Ready To Use 750ml - New in
Pack Size: 750ml
Original price was: £2.39.£2.27Current price is: £2.27. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
Keeping your toilets and the planet clean is made simple with this 750ml Greenspeed toilet cleaner bottle. The citric acid-based solution is extremely effective against stains, limescale and uric scale, while also being free from harmful ingredients such as phosphates. This makes it easy for you to keep your facilities spotless and reduce your impact on the environment.
The solution also features a pleasant pine perfume to mask bad odours and ensure your toilets and urinals are smelling as fresh as they look.
- Contact Time: 10 Minutes
- The plant-based ingredients are highly renewable
- Free from toxic, carcinogenic, mutagenic ingredients such as phosphates
- The solution has low aquatic toxicity and is biodegradable according to international standards
- This toilet cleaner is septic tank safe
- The solution is made in an environmentally responsible factory powered by renewable energy
- Meets the strict environmental criteria of the EU Flower Ecolabel and Cradle To Cradle certification standards
- The packaging is made from recycled and plant-based plastic
- The packaging can also be recycled after use
- The citric acid-based formula will quickly remove stains, limescale and uric scale
- Features a refreshing pine fragrance
- Safe for use on porcelain toilet bowls and urinals
Additional information
| Capacity | 750ml |
|---|---|
| Dimensions | 250(H) x 90(W) x 60(D)mm |
| Weight | 800g |
| Brand | Greenspeed |
| Section Name | Cleaning Chemicals |
| Product Group Category | Toilet Cleaners |
| Barcode | 5407003310238 |
| Chemical Form | Liquid |
| Usable Cleaning Areas | Washrooms & Toilets |
| Website Clearance Category | Cleaning & Hygiene |
| Product Main Colour | Pink |
| Product Secondary Colour | Pink |
| Product Depth | 60 |
| Environment Friendly | Environmentally Friendly |
| Height (mm) | 250 |
| Mix Type | Ready To Use |
| Scent | Perfumed |
| Capacity (ml) | 0.75 |
| Suitable For | Toilets |
| Product Group | Toilet Cleaners |
| Width (mm) | 90 |
| Weight | 0.84 kg |
Documents
