1.6kW. Width: 1125mm
Original price was: £1,859.99.£1,595.69Current price is: £1,595.69. ex VAT
Availability: 2 days
Description
Keep food or plated meals heated and ready to serve with the Hatco GRS2G-392042 heated shelves. With uniform, adjustable heat throughout the surface of each of the four shelves, the Hatco provides the perfect surface for hot holding in restaurants, hotels and event venues.
The shelves on the GRS2G-392042 are both easy to use and effortless to clean, thanks to simple digital controls and a hard coated aluminium surface.
- Uniform heat distribution with blanket-type element
- Built-in adjustable thermostat controls surface temperature
- Independent controls for each shelf
Additional information
| Dimensions | 1390(H) x 986(W) x 1125(L)mm |
|---|---|
| Voltage | 240V |
| Manufacturers Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Weight | 40kg |
| Brand | Hatco |
| Main Category | Servery & Display Machines |
| Section Name | Food Display and Gantry |
| Product Group Category | Electric Food Warmers |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | Silver |
| Product Secondary Colour | Silver |
| Product Depth | 507 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 2 Years Parts & Labour |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 1390 |
| Length | 1125 |
| Mobility | Feet |
| Number Of Seats | 3 |
| Product Group | Food Warmers |
| Wattage | 1648 |
| Width (mm) | 986 mm |
| Plug Fitted | Yes |
| Ireland Delivery Time | 2-3 weeks |
Documents

