300W. Capacity: 150g. 2 Speed
Original price was: £27.29.£25.93Current price is: £25.93. ex VAT
Availability: Order By 2pm For Next Working Day Delivery
In stock
Description
“Versatile and powerful, the Kenwood mini chopper CH180A allows any home chef to quickly make sauces and dips, whilst also prepping smaller vegetables with ease. Compact in design, the chopper features a 300W motor which makes short work of tomatoes, ginger, herbs and more. Once chopping is complete, the bowl is easily removed and can be cleaned in a dishwasher.
Home use only – no commercial warranty.”
- 150g capacity dishwasher safe polycarbonate bowl
- Small and compact, perfect for small home kitchens
- See-through bowl lid with oil-drip hole allows you to make mayonnaise and delicate sauces
- Simple one-touch push-button operation
- Strong stainless steel blades provide high performance chopping
Additional information
| Capacity | 0.35 Ltr |
|---|---|
| Dimensions | 150(H) x 140(W) x 210(D)mm |
| Material | Plastic |
| Supplier Reference | CH180A |
| Voltage | 220/240V |
| Manufacturers Warranty | 1 Year Non-Commercial |
| Weight | 1kg |
| Brand | Kenwood |
| Main Category | Food Prep Machines |
| Section Name | Food Processors |
| Product Group Category | Buffalo Food Processors |
| Barcode | 5011423064901 |
| Website Clearance Category | Catering Appliances |
| Product Main Colour | White |
| Product Secondary Colour | White |
| Product Depth | 210 |
| Manufacturers EIRE Warranty | 1 Year Non-Commercial |
| Power | Plug |
| Height (mm) | 150 |
| Product Tags | food processor |
| Capacity (ml) | 0.35 |
| Product Group | Food Processors |
| Wattage | 300W |
| Width (mm) | 140 |
| Plug Fitted | Yes |
| Weight | 1.16 kg |






